Maslova motivācijas modulis
Kas ir Maslovs Aleksejs Aleksandrovičs?
Orientalists, Ķīnas civilizācijas, kultūras un politisko tradīciju speciālists, Eiropas Ķīnas vēsturnieku asociācijas, Amerikas Vēsturnieku asociācijas biedrs. Krievijas Dabaszinātņu akadēmijas akadēmiķis. PFUR Vispārējās vēstures katedras vadītāja. Viņš ir arī PFUR Ķīnas stratēģisko pētījumu centra direktors un Augstskolas Austrumu studiju nodaļas vadītājs. Starptautiskās Shaolin Wushu federācijas viceprezidents.
Maslovs (Maslow, 1970) uzskata, ka visiem indivīdiem ir iedzimta vajadzība pēc personīgās attīstības, kas notiek procesā, ko sauc par pašrealizāciju.
Tas, cik lielā mērā cilvēki spēj attīstīties, ir atkarīgs no noteiktu vajadzību apmierināšanas, un šīs vajadzības veido hierarhiju. Tikai tad, kad ir apmierināta viena līmeņa vajadzība, var attīstīties augstāka līmeņa vajadzība. Tomēr, tā kā dzīves laikā notiek pārmaiņas, mainās arī vajadzību līmenis, kas motivē cilvēka uzvedību jebkurā brīdī.
Pašrealizācija
- Maslova vajadzību hierarhija. Fizioloģiskās vajadzības, drošības vajadzības, mīlestības un piederības vajadzības, pašcieņas vajadzības, kognitīvās vajadzības, estētiskās vajadzības un pašrealizācija.
- Hierarhijas apakšā ir fizioloģiskās pamatvajadzības pēc ēdiena, dzēriena, seksa un miega, t. i., izdzīvošanas pamatvajadzības.
- Otrajā vietā ir vajadzības pēc drošības un drošuma gan fiziskā, gan ekonomiskā nozīmē.
- Treškārt, var virzīties uz mīlestības un piederības vajadzību apmierināšanu.
- Ceturtais līmenis attiecas uz vajadzību pēc pašcieņas un pašvērtības apmierināšanu. Šis līmenis ir visciešāk saistīts ar “pašapliecināšanos”.
- Piektais līmenis ir saistīts ar vajadzību saprast. Šis līmenis ietver abstraktākas idejas, piemēram, zinātkāri un jēgas vai mērķa meklējumus un dziļāku izpratni.
- Sestais līmenis ir saistīts ar estētiskām vajadzībām pēc skaistuma, simetrijas un kārtības.
- Visbeidzot, Maslova hierarhijas augšgalā ir pašrealizācijas vajadzība.
Maslovs apgalvo, ka visiem indivīdiem ir nepieciešamība sevi uzskatīt par kompetentiem un autonomiem, kā arī ka katram cilvēkam ir neierobežotas izaugsmes iespējas.
Pašrealizācija attiecas uz vēlmi, kas ikvienam ir “kļūt par visu, par ko viņš spēj kļūt”. Citiem vārdiem sakot, tā attiecas uz pašrealizāciju un vajadzību sasniegt pilnu potenciālu kā unikālam cilvēkam.