Kā atrast savu personīgo attīstību?
Mums ir 5 soļi, lai to izdarītu
Mēs visi cenšamies uzlabot sevi dzīvē. Tas ir tikai dabiski, ka izjūtam vajadzību pilnveidoties. Taču būsim godīgi – tiklīdz esat ieguvuši pilna laika darbu un ģimeni, nav viegli atrast laiku, lai strādātu pie savas profesionālās attīstības. Un, no otras puses, ja ļausiet sev stagnēt, var gadīties kļūt par nenozīmīgu darbaspēka daļu. Īpaši strauji mainīgajā tehnoloģiju pasaulē, ja pastāvīgi nemācīsieties, varat kļūt novecojis praktiski vienā naktī. Tomēr neuztraucieties – mums ir daži padomi, kā risināt tieši šo problēmu.
Skaidrs redzējums par to, kur vēlaties būt un kāpēc
Ir patiešām noderīgi padomāt par to, kur vēlaties būt un ko vēlaties darīt. Var būt noderīgi domāt dažādos laika periodos: piemēram, viens mēnesis, seši mēneši, gads, pieci gadi.
Tāpat ir lietderīgi savu redzējumu izstrādāt pēc iespējas detalizētāk, aptverot visas dzīves jomas: karjeru, vietu, kur vēlaties dzīvot, hobijus un pat attiecības. Jo vairāk detaļu, līdz pat tam, kā jūs jutīsieties, varēsiet iekļaut, jo vieglāk būs noturēties pie sava redzējuma grūtos laikos.
Laba izpratne par prasmēm, kas jums jāattīsta, lai sasniegtu savu redzējumu
Nākamais jūsu personīgās attīstības plāna solis ir pārdomāt, kādas prasmes jums ir jāattīsta un kāpēc tas ir svarīgi, lai sasniegtu savu redzējumu.
- Vai jums ir nepieciešamas noteiktas prasmes, lai iegūtu konkrētu darbu vai virzītos uz priekšu izvēlētajā karjerā?
- Vai plānojat dzīvot ārzemēs un tāpēc jums ir jāpilnveido valodu zināšanas?
- Vai jums ir grūti tikt galā ar kādu konkrētu situāciju, un jums ir nepieciešamas jaunas prasmes, lai palīdzētu?
Ir svarīgi pārliecināties, ka jūsu vēlamās prasmes ir skaidri saistītas ar mērķi, kas savukārt ir saistīts ar jūsu vīziju. Bez šādas skaidrības jūsu personīgās attīstības centieni var ciest neveiksmi. Jo īpaši jūs varat nekoncentrēties uz pareizajām prasmēm vai pilnībā neapzināties savu laika grafiku.
Katras jomas prioritātes līmenis.
Jūs nevarat darīt visu uzreiz. Tā vietā ir jānosaka prioritātes. Ļoti labs veids, kā to izdarīt, ir uzskaitīt visas savas attīstības jomas un pēc tam uzdot sev divus jautājumus par katru no tām, atbildot skalā no viena līdz pieciem:
- Cik svarīgi man tas ir?
- Cik būtiski ir to attīstīt tagad?
Saskaitiet kopā (vai reiziniet) abu jautājumu vērtējumus par katru jomu, un jūs daudz labāk sapratīsiet, kurām jomām jāpievērš uzmanība vispirms, jo tās ir vai nu svarīgākas, vai arī tām ir vairāk laika.
Pārējās jomas atstājiet vēlākai nākotnei: nākamajam gadam vai pat pēc dažiem gadiem.
Skaidrs priekšstats par standartu, kas jums jāsasniedz, un par to, cik tas atšķiras no jūsu pašreizējā standarta.
Atšķirība starp to, kur esat šobrīd, un to, kur jums ir jābūt, norāda uz uzdevuma apjomu. Tādējādi tas ietekmē, cik ilgs laiks būs nepieciešams, kā arī to, cik daudz pūļu jums būs jāiegulda.
Piemēram, ja pēc gada plānojat pārcelties uz ārzemēm vai doties ceļojumā, jums var būt nepieciešams pilnveidot valodas zināšanas. Taču:
- Ja esat jau kādu laiku dzīvojis attiecīgajā valstī un labi pārvaldāt valodu, iespējams, ka jums nevajadzēs darīt neko vairāk, kā tikai uzturēt valodas zināšanas, klausoties ārzemju radio.
- Taču, ja jūs nekad neesat mācījies šo valodu un sākat no nulles, jums var būt nepieciešamas intensīvas valodas mācības vai pat iegremdēšanas kursi, lai nodrošinātu, ka jūsu prasmes attīstās pietiekami ātri.
Soli pa solim
Kad pirmo reizi sākat domāt par personīgo attīstību, var šķist, ka jūs neko nezināt un jums nav nekādu prasmju. Jums var šķist, ka šis punkts ir diezgan satraucošs! Taču ir svarīgi paturēt prātā divas lietas:
- Jums ir prasmes. Jūs visu mūžu esat mācījies un attīstījies, un jums jau ir daudz, daudz prasmju. Mūsu lapa par pārnesamajām prasmēm var palīdzēt jums to labāk izprast.
- Jums nav jāuzlabo viss uzreiz. Patiesībā jums būtu daudz labāk, ja jūs nemēģinātu to darīt. Koncentrējieties tikai uz vienu vai divām jomām vienlaikus, un jūs redzēsiet daudz lielākus uzlabojumus, kā arī jutīsieties mazāk pārņemti.